Välkommen - Welcome
Känn dig varmt välkommen hit. Om du vill får du gärna lämna en kommentar. Jag hoppas att du kommer att trivas här.
Om du vill använda någon av mina bilder, var vänlig kontakta mig.
You are very welcome to my blog. Feel free to leave a comment. I hope you will enjoy your visit.
If you want to use any of my photographs, please contact me.
Om du vill använda någon av mina bilder, var vänlig kontakta mig.
You are very welcome to my blog. Feel free to leave a comment. I hope you will enjoy your visit.
If you want to use any of my photographs, please contact me.
onsdagen den 25:e februari 2009
What was I thinking of?
Upplagd av
Poppins
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
18 wrote a friendly comment:
Too funny. It is the same with Tiger lilies. They have a terrible scent. In my last apartment, I got a bouquet with Tiger Lilies and had to put them out on my balcony. Then my cat decided to eat them and barfed orange liquid all over the house.
Suffice to say, I no longer by stinky flowers, no matter how pretty. I had not smelled hyacinth, so thanks for the advice!!
They LOOK beautiful! xo Terri
hej!
det måste varit känslorna som tagit överhanden och spelat ut förnuftet! *ler*
vackert...
kram mariette
Håller helt med Mariette (Tulipa) här ovan, de ljuva hyacinterna kan fullständigt få en att tappa förståndet! Första gången jag såg en stor bunt hyacinter på stjälk på Grönsakstorget i Köpenhamn, trodde jag att jag drömde!
Vilken vacker blå färg, den måste stå fint mot den klarblå februarihimlen...
Kram/Lena
Hej!
Det är så synd, de är ju så vackra! Min mamma tål inte heller doften men jag har inga problem Fast jag brukar köpa de med svag doft i och för sig!
Underbara blev bilderna i alla fall!
Ha en fortsatt bra vecka!
Kramar
Karin
Jaa, vad tänker man med? Har gjort samma misstag om & om igen... kan väl helt enkelt inte stå emot & vill för en stund bara glömma bort allergin - stoppa huvudet i sanden - & tro att kanske har den växt bort...??? :DD
Så vi har samma problem du och jag, klarar oxå dom vita men inte do blå...har svårt för starka tunga parfymer och en del tvättmedel som luktar för starkt, jobbigt ibland t e x om man hamnar brevid någon på en bio eller....jag du förstår nog, då blir det helstopp med andningen, så du får njuta utav dom när du går till brevlådan, fniss,,,,kram
Ljuvliga bilder!!
Det gjorde väl inget att de kom ut istället och så får du ha bilden inne.
Skulle bara säga också att de två bilderna med vindruvorna är inte i mitt växthus - tyvärr.
De två sista bilderna är mitt.
Ha det gott
Annika
Ljuvliga hyacinter och ljuvliga bilder. Säkert ett vackert blickfång vi er entré.
Kramiz//kullervilla
Det är bara så att man förförs av deras skönhet och då hinner tanken inte med....men de är väl vackra utanför entrén också. Hos mig är det oftast tarsetter som blir utvisade. De är ju vackra men doftar också så starkt. Det har även hänt att några vita liljor har fått stryka på foten (jag köper ofta en bukett), men det är ju inte alltid som de doftar så starkt. Skall bli trevligt att se fler bilder på de vackra danska hyacinterna. Ha en skön kväll. Kram!
Ja men hur skall man kunna MOTSTÅ...!?! Förhoppningsvis får du glädje av dem ändå, både doftmässigt på AVSTÅND och med hjälp av kameran, och tänk vad "poppis" du skall bli hos GRANNARNA som kan njuta av doft och blomster så här års...!!! ;-)
Trolda - kramar =D
Färgen...är magisk, så förmodligen blev du förtrollad...hoppas att de klarar sig ett tag utomhus...eftersom de är så vackra! Jag råkade köpa med mig ett vackert ljus en gång...inte förrän jag kom hem insåg jag att det doftade...otroligt starkt...det står också ute någonstans...
Önskar dig en fortsatt skön torsdagskväll!
Bella
men jag förstår att det blev ett köp - fantastiskt vackra
Ljuvligt! Älskar det gröna och det blå mot det vita...
Kram Lily
Poppins, your images are beautiful, they are more like a painting.
I agree the scent is too strong for me too.
Have a lovely weekend,
As I have said before, I can't wait to see your new spring garden and all your images. It is a wonderful place to be in the garden when the new little buds and blossoms start arriving.
Coty xxxx
Nämen gud så vackra foton! Jag förstår att du kopplade bort hjärnan och bara köpte dem, så otroligt vackra!! Trevlig helg, även om du ska sitta med näsan tryckt mot fönstret för att beskåda dessa skönheter: ) Mari.
Underbara bilder på en vacker blomma! Så synd att du inte tål dem, tyvärr är det samma sak för mig. Tråkigt för hyacinter är trevliga vår- (och såklart jul)blommor. Ha en skön helg vännen! Kramar Karin
Mmm.. ja ibland tänker man lite fel.. ;-)
Men det blev fina bilder iallafall. :-)
/I.
Hejsa..
Fine billeder du viser,
kan næsten dufte fårår:-)
Ønsker dig en god Wekeend.
Kram Dorthe
Skicka en kommentar